Про підвищення рівня енергозбереження та енергоефективності в житловій сфері

Питання енергозаощадження є найбільш актуальною проблемою, про яку говорять всі – на державному, комунальному та побутовому рівні. В умовах стрімкого зростання комунальних тарифів перед більшістю українців дуже гостро постало питання – як не допустити значного збільшення навантаження на сімейний бюджет. І чи не єдине раціональне рішення – підвищення ефективності використання та правильний облік енергоресурсів, які щомісячно споживаються кожною українською родиною.

Для забезпечення підвищення рівня енергозбереження та енергоефективності в житловій сфері необхідно виконати капітальні роботи для кожного будинку: теплоізоляція стін, покрівлі та вікон зменшить втрати тепла, а витрати на це компенсуються заощадженням енергії (адже на втрати тепла через стіни припадає 10 – 30 % усіх витрат тепла в квартирі і 30 – 50 % – у будинку, а за допомогою теплоізоляції вікон.
Саме зараз настав той час, коли про енергоефективність треба не лише говорити, але й активно діяти. Але держава не має можливості самотужки забезпечити весь спектр енергоефективних заходів. Натомість вона пропонує дієві механізми, які покликані стимулювати населення, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ).
8 квітня 2015 року Кабінет Міністрів України запровадив програму із надання населенню і ОСББ кредитів та компенсацій витрат на заходи щодо енергоефективності. Це означає, що будь-який громадянин України, або керуючий орган ОСББ може взяти банківський кредит на утеплення власної оселі чи багатоквартирного будинку, придбання енергоефективного обладнання чи матеріалів, а держава поверне їм частину від суми цього кредиту.
Програмою передбачено надання кредитних коштів на заходи з утеплення як приватних житлових будинків, так і квартир у багатоквартирних будинках.
Так у  2018 році на відшкодування населенню та ОСББ за "теплими кредитами виділено 400 млн грн., зокрема:
- 7,7 млн грн. – на заміну газових котлів на твердопаливні;
- 202 млн грн. – на утеплення приватного житла;
- 190 млн грн. – для ОСББ на впровадження енергоефективних заходів у багатоповерхівках.
Таким чином уряд демонструє, що він не на словах, а реальними діями підтримує прагнення України до енергоефективності та енергонезалежності.

Відділ економічного розвитку, торгівлі та ЖКГ РДА